![]() |
Władysław Laskonogi, Jan Matejko |
Władysław Laskonogi
– książę zwierzchni Polski w latach 1202 - ok. 1206; 1227-1228; 1230
Przyjmuje się, że przydomek Władysława odnosił się do niezwykle długich, cienkich nóg Władysława.
Przyjmuje się, że przydomek Władysława odnosił się do niezwykle długich, cienkich nóg Władysława.
Mimo, że był dopiero piątym synem swego ojca – Mieszka Starego – liczył się w wyścigu na tron krakowski. Jego trzej starsi bracia zmarli a czwarty – Odon- miał inne cele polityczne.
Po raz pierwszy dzielnica senioralna przypadła mu już w 1202 roku, kiedy Leszek Biały odmówił tronu. Władysław nie umiał jednak długo utrzymać władzy. Jego rządy były wręcz autokratyczne. Miał również konflikt z duchowieństwem. Nie pomogły też ciągłe ataki jego bratanka Władysława Odonica, który żądał własnej dzielnicy. Wszystko to sprawiło, że Władysława Laskonogi został pozbawiony tronu.
Do gry o „seniorat” mógł wrócić po śmierci Leszka Białego, który zostawił dwuletniego syna Bolesława jako dziedzica. Oczywiście malec potrzebował formalnego opiekuna, który mógłby rządził za niego do osiągnięcia pełnoletności. Możnowładztwo w zamian za przywileje zgodziło się na to, aby Władysław był opiekunem Bolesława. Przywileje wydane w Cieni były zapowiedzią tego typu praktyk w latach późniejszych i przekształcenia stanu rycerskiego w stan szlachecki.
Jednak sytuacja wciąż była niespokojna. Konrad Mazowieckie, brat Leszka Białego, wystąpił z pretensjami do tronu. W dodatku Władysław musiał znowu walczyć z Odonicem. W tym wypadku Władysław postanowił przekazać władzę Henrykowi Brodatemu, a sam udał się do Wielkopolski toczyć bitwy z bratankiem. Niestety nie odniósł tam sukcesów i został zmuszony do ucieczki na Śląsk, gdzie został do końca życia. Podobno zginął z rąk niemieckiej chłopki, którą próbował zgwałcić…
Warto wspomnieć, że Władysław był bardzo przesądnym człowiekiem, co w tamtych czasach nie było zresztą czymś nadzwyczajnym. Często radził się wróżbitów – wierzył, że można przepowiedzieć przyszłość.
Źródło: Poczet królów i książąt polskich
autorstwa Lecha Bielskiego i Mariusza Trąby
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz