Bolesław V Wstydliwy
– książę krakowski w latach 1243 – 1279
![]() |
Bolesław Wstydliwy, Jan Matejko |
Gdy władzę przejął Konrad, odebrał on Bolesławowi Sandomierszczyznę, a w 1233 roku (już po utraceniu władzy przez księcia mazowieckiego) wziął go do niewoli. Według relacji Jana Długosza, Grzymisławie udało się uwolnić syna pod nieobecność Konrada. Zrobiła to z pomocą Klemensa z Ruszczy (później wojewoda krakowski), który podobno spił strażników, żeby spokojnie wyprowadzić Bolesława.
Mimo, że Konrad został odsunięty od władzy w 1232 roku, to Bolesław nadal nie odziedziczył po swym ojcu księstwa krakowskiego. Na tronie zasiadł jeszcze Henryk Brodaty, a później jego syn Henryk Pobożny, a następnie znowu Konrad. Bolesławowi udało się zasiąść na tronie w roku 1243 po wojnie stoczonej z księciem mazowieckim.
Określa się go jako władcę mało ambitnego, ale dobrze radzącego sobie z gospodarką. Miał dobra opinię wśród poddanych.
„Był człowiekiem czystym, skromnym, trzeźwym, łagodnym, nie oddającym nikomu złem za złe.”*
Odnosił sukcesy również w polityce zagranicznej. Poprzez małżeństwo z córką króla węgierskiego był jednym z najważniejszych polityków w Europie Środkowej. W latach 50. XIII wieku wdał się w wojnę przeciwko królowi Czech – Przemysłowi Ottokarowi II. Z Czechami walczył jeszcze w 1260 a pod koniec panowania przeszedł na stronę procesarską. Prowadził też wojny przeciw Jadźwingom. Jednak plamą na jego honorze były kilkukrotne ucieczki przed najazdami tatarskimi. Po raz pierwszy w 1241 roku - Bolesław miał wtedy tylko 15 lat, więc można mu to wybaczyć - ale też w 1259 i 1260 roku.
Jako, że Bolesław i jego żona Kinga złożyli śluby czystości, książę krakowski nie doczekał się potomka, który mógłby objąć po nim tron. W tej sytuacji na swego następcę wyznaczył Leszka Czarnego, czyli wnuka Konrada Mazowieckiego – swojego wieloletniego wroga.
„Przydomek Wstydliwego (…) zawdzięcza Bolesław opinii o dochowaniu dozgonnej czystości w pożyciu z Kunegundą.”**
![]() |
Święta Kinga, Jan Matejko |
Kinga – patronka górników, wydobywających sól
Źródło: Poczet królów i książąt polskich autorstwa Lecha Bielskiego i Mariusza Trąby
* Rocznik małopolski na rok 1279. (w) Piastowie w dziejach Polski.
Red. R. Heck. Wrocław 1975)
Red. R. Heck. Wrocław 1975)
** O.
Balzer, Genealogia Piastów. Kraków
1895
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz