Katarzyna Grimaldi-z domu de Gramont, księżna Monako, księżna Valentinois ur. 1639, zm. 4 czerwca 1678 w Paryżu, francuska arystokratka, od 10 stycznia 1662 do 4 czerwca 1678 księżna Monako jako żona księcia Ludwika I.
Katarzyna urodziła się około 1639 roku we francuskiej rodzinie arystokracji. Miała troje rodzeństwa: braci Armanda i Antoniego Karola, wicehrabiego Navarry oraz siostrę Henriettę Katarzynę. Armand wywołał skandal, zostając kochankiem księcia Orleanu, Filipa Burbona Orleańskiego i jego małżonki, księżnej Henrietty Anny Stuart.
Księżna Katarzyna słynęła z nieprzeciętnej urody, inteligencji i poczucia humoru. Była trzy lata starsza od swojego męża. Poprzednio zakochana była w swoim kuzynie, Antomin Nopar. Po narodzinach pierwszego syna i objęciu przez męża rodzinnego tronu wyjechała do Monako. Spotkało się to z niezadowoleniem samego króla Ludwika XIV, któremu księżna od dawna się podobała. Po powrocie do Paryża wznowiła romans z kuzynem Nopar. Ten odmówił zaprzestania związku ze swoją krewną, za co król uwięził go na sześć miesięcy.
Księżna coraz częściej stawała się uczestniczką skandali. Po uwięzieniu jej kochanka zaprzyjaźniła się bardzo blisko z księżną Henriettą Anną Stuart, kochanką jej brata i córką króla angielskiego. Brat Katarzyny był też kochankiem męża Henrietty. W tym czasie Ludwik I Grimaldi zdecydował, że przyjedzie do Paryża. Król Ludwik XIV wymyślał mu wówczas różne zadania militarne i dyplomatyczne, byle jak najrzadziej pojawiał się na dworze. A jego małżonkę uczynił kolejną własną kochanką. Ich romans trwał kilka miesięcy.
Wtedy na dworze francuskim rozpoczęło się prawdziwe błędne koło romansów. Ludwik XIV spotykał się z Katarzyną, Henrietta próbowała ich rozdzielić, aby z powrotem król Francji powrócił do poprzedniej kochanki, Walerii, a kiedy to się nie powiodło - do słynnej Madame de Montespan. Ponadto mówiono, że romans łączy również... Katarzynę i Henriettę. Księżna Monako zaczęła potem relację z Chevalier de Lorraine, przyjacielem męża Henrietty, co spowodowało rozpad przyjaźni pomiędzy kobietami. Po niecałym roku w Paryżu Katarzyna zdecydowała na następne cztery lata powrócić do Monako.
W 1672 książę Ludwik musiał udać się na wojnę Francji z Holandią, a Katarzyna wykorzystała okazję, by znów jechać do Paryża. Pojawiła się na dworze i otrzymała pozycję "kobiety czekającej" - jeżeli królowi znudziłby się romans z Madame de Montespana, ona zostałaby jego następną kochanką. Król kupił jej dom w St Germain, gdzie spędziła sześć ostatnich lat życia. Zmarła 4 czerwca 1678 w Paryżu w wieku trzydziestu dziewięciu lat. Cały majątek odziedziczył jej mąż, z którym oficjalnie żyła w separacji od 1673 roku.
Źródła: wikipedia.org
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz