Jego matka od dzieciństwa przyzwyczajała go do noszenia damskich sukien, malowania twarzy i różnych kobiecych zajęć. Miało to na celu podważyć wiarygodność Filipa jako potencjalnego pretendenta do tronu Francji i umocnienie pozycji jego starszego brata. Jako dorosły mężczyzna Filip zachował dawne nawyki. Odebrał również wszechstronne wykształcenie.
Filip znakomitym wodzem. Często dowodził swojej odwagi i militarnych zdolności na polu bitwy.
Filip miał dwie żony, ale powszechnie znane były jego homoseksualne skłonności. Jeszcze jako młodzieniec, pod koniec lat 50. XVII w. zakochał się w Filipie de Lorraine-Armagnac. Później utrzymywał licznych faworytów, co napawało obrzydzeniem jego pierwszą żonę.
Filip był chorobliwie zazdrosny o żonę, znęcał się nad nią, a jego faworyci otwarcie z niej kpili.
Księżna Henrietta Anna zmarła w czerwcu 1670 r., nie bez podejrzeń o otrucie. Jako potencjalnych trucicieli wskazywano kochanków jej męża. Filip ożenił się ponownie z Elżbietą Charlottą von Pfalz-Simmern. Druga żona patrzyła przychylniejszym okiem na upodobania męża, aczkolwiek dochodziło między nimi do kłótni na temat stałej obecności faworytów Filipa w ich rezydencji.
W 1692 r. nie protestował kiedy Ludwik XIV ożenił swoją nieślubną córkę Franciszkę Marię z synem Filipa, również Filipem. Kilka lat później jednak, kiedy Ludwik XIV zaczął krytykować jego syna, Filip wystąpił w jego obronie z takim zapałem, że kamerdyner królewski wszedł do sypialni Ludwika i zwrócił braciom uwagę, że ich krzyki słyszy cały dwór królewski. Był to podobno jedyny przypadek, kiedy ktoś podniósł głos na Króla Słońce. Filip zmarł wkrótce po tej awanturze.
Filip lubił dworskie życie, hazard, młodych mężczyzn i różne uroczystości. Pomimo iż liczne długi Filipa spłacał jego królewski brat, stosunki między Ludwikiem a Filipem były bardzo bliskie i bracia spędzali razem wiele czasu.
Książę Orleanu zmarł w Saint-Cloud w 1701 r. w wyniku ataku apopleksji po kłótni z bratem.
Źródła: wikipedia.org
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz