piątek, 27 grudnia 2013

Bolesław I Chrobry

Bolesław I Chrobry – pierwszy koronowany król Polski (w 1025 roku) z dynastii Piastów; książę Polski od 992 roku

ur. 967, zm. 17 czerwca 1025


Bolesław Chrobry był twardym królem, któremu ciężko było się sprzeciwić. Posłuch w państwie zapewniło mu rozprawienie się z panami feudalnymi (kiedy to dwóch z nich oślepił) a także wygnanie z kraju Ody (drugiej żony Mieszka I) i jej synów, co musiał zrobić, aby przejąć silną władzę po śmierci ojca. Sprawiło to, że poddani nie śmiali się przeciwstawić nawet najbardziej niepopularnym decyzjom władcy.

Każdy słyszał o Zjeździe Gnieźnieńskim, podczas którego Otto III okazał wielki szacunek Chrobremu nakładając mu na głowę diadem cesarski, ale czy zastanawialiście się nad tym czemu niedługo potem prowadziliśmy wyczerpujące walki z Cesarstwem Niemieckim mimo zawartego sojuszu w 1000 roku? Otóż Otto III zmarł już w 1002 roku, a jego następca nie był przychylnie nastawiony do Polski. Bolesław wiedząc o tym postanowił uprzedzić zamiary przeciwnika i jeszcze w tym samym roku zaatakował Miśnię, Milsko i Łużyce. Tak oto skończył się krótkotrwały pokój z Niemcami.

Na pewno każdy też zna historię Szczerbca - Bolesław Chrobry miał nim uderzyć o  Złotą Bramę podczas triumfalnego wjazdu do Kijowa. O uderzenia miecz miał się wyszczerbić...a mimo to zyskał miano symbolu potęgi Polski (ja to odczytuję wręcz odwrotnie). Jednak cała ta historyjka nie jest prawdziwa, ponieważ zdobycie Kijowa (!) miało miejsce w 1018 roku, a Złotą Bramę wybudowano w 1037 roku...oznacza to, że miecz Chrobrego wyszczerbił się na czymś lub na kimś innym.

Nie dziwcie się jeśli przeczytacie gdzieś, że Chrobry był koronowany w 1025 roku, a Mieszko II...również w 1025 roku, ponieważ koronacja pierwszego króla Polski odbyła się kilka miesięcy przed jego śmiercią, w wyniku czego jego syn został koronowany jeszcze w tym samym roku 25 grudnia 1025 roku.

Bolesław Chrobry, Marcello Bacciarelli

"Nie był Bolesław wzorem cnót. Potrafił dopuszczać się okrucieństw i gwałtów"


Ciekawostką o pierwszym królu Polski jest to, że nie był człowiekiem, który wiódł przykładne życie rodzinne, a jego lista przewinień wobec bliźnich jest długa. Wygnał swoje dwie żony, a najstarszego syna skrzywdził pozbawiając go dziedzictwa i każąc mu być eremitą we Włoszech, oślepił i osadził w więzieniu brata wujecznego Bolesława Rudego-oczywiście podstępem, jego wojska zawsze siały spustoszenie i rabunek, a siostrę księcia kijowskiego najpierw zgwałcił, po czym uczynił ją swoją nałożnicą, co zhańbiło ją, a także jej brata. A co gorsza, Gall Anonim (mnich benedyktyński!) opisywał to z dumą, widząc w postępku Bolesława powód do chwały. I kompletnie nie zwracał uwagi na fakt, że Ruś Kijowska była krajem chrześcijańskim, a Chrobry miał legalną żonę.

Jak widać Bolesław Chrobry człowiekiem o wielkim sercu nie był, lecz bardzo pilnował religijności swego ludu, poprzez surowe kary, np. za nieprzestrzeganie postu kazał wybijać zęby. Nie mniej srogi był wobec cudzołożników pochodzących z niższych wart społeczeństwa. "Jeśli ktoś spośród jego ludu-opisywał jeden z kronikarzy-ośmieli się uwieść cudzą żonę lub uprawiać rozpustę, spotyka  go natychmiast następująca kara: prowadzi się go na most targowy i przymocowuje doń, wbijając gwóźdź przez mosznę z jądrami. Następnie umieszcza się obok ostry nuż i pozostawia trudny wybór-albo tam umrzeć, albo obciąć ową część ciała".
Oczywiście nikt przy zdrowych zmysłach nie nawoływał do odprowadzenia Chrobrego na most targowy...Jednak Bolesław okazał skruchę, skrupulatnie odprawił zaleconą pokutę, dzięki czemu mógł kilka lat później koronować się na króla Polski.

Nie jest też tajemnicą, że Chrobry był "Wielki i ciężki, że ledwie na koniu mógł usiedzieć, ale bystrego umysłu."

Ciekawostka: w latach 1003-1004 był także księciem Czech jako Bolesław IV

Rodzice: Mieszko I; Dobrawa
Rodzeństwo: Świętosława (Sygryda); Mieszko; Lambert; Świętopełk; brat nieznany z imienia
Żony: Dwie nieznane z imienia oraz Emnilda i Oda
Dzieci: Bezprym; Mieszko (Lambert); Otto; Regelinda; Matylda; dwie córki nieznane z imienia w tym żona Światopełka, księcia Kijowskiego; syn nieznany z imienia


Źródła: Poczet królów i książąt polskich autorstwa Andrzeja Garlickiego; Poczet królów i książąt polskich autorstwa Lecha Bielskiego i Mariusza Trąby; "Czasy i ludzie"; P. Jasienica, Polska Piastów. Warszawa 1979; tzw. Powieść doroczna; 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz