piątek, 27 grudnia 2013

Ród Hochberg

Ród, który przybył na Śląsk z Miśni pod koniec XIII w. Na początku XX wieku dysponowali największym majątkiem ziemskim.

Jan Henryk XV von Hochberg urodzony 23 kwietnia 1861 roku w Pszczynie, zmarł 31 stycznia 1938 roku w Paryżu.
Książę von Pless, hrabia von Hochberg. Był pierworodnym synem Marii von Kleist oraz Jana Henryka XI von Pless.
W roku 1890 Jan Henryk XV dostał się na stanowisko sekretarza w ambasadzie niemieckiej w Londynie. 
Tam poznał młodszą Marię Teresę Oliwię Hochberg von Pless. 

księżniczka "Daisy"
Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless urodzona została 28 czerwca 1873 roku.
Nazywano ją Daisy, czyli Stokrotka. Była angielską arystokratką powiązaną z pałacem w Pszczynie i zamkiem Książ. Najstarsza córka pułkownika Williama Cornwallis-Westa.
Miała szczęśliwe dzieciństwo w zamku Rithin, w północnej Walii. Uważana była za jedna z najpiękniejszych kobiet w świecie arystokratycznym tych czasów. 
Jej losy splotły się z domem Hochebrgów podczas balu maskowego wydanego przez księcia Walii. Poznała tam swojego przyszłego i starszego o 11 lat męża, Hansa Heinricha XV, księcia von Pless. Znajomość ta dość szybko się rozwinęła. 8 grudnia 1891 roku, kiedy minął rok od nawiązania znajomości, osiemnastoletnia Daisy poślubiła Hansa. Intensywnie podróżowała z mężem po Europie, gdyż w zamku czuła się jak intruz. Jednak podróże się skończyły, a Hans Henrich musiał zająć się państwem. Zaczął zaniedbywać żonę. Po ukończeniu I wojny światowej ostatecznie rozwiedli się. Z małżeństwa z Marią Teresą urodziło się 4 dzieci:


  • -N.N. córka (zmarła po urodzeniu)
  • -Jan Henryk XVII, 
  • -Aleksander 
  • -Konrad (zwany Bolko).


Kotylda oraz  Jan Henryk 
W 1925 zawarł związek małżeński z Klotyldą de Silva y Gonzales de Candamo. W styczniu 1925 roku Jan Henryk XV von Hochberg, książę Pszczyński i baron na Książu zawarł drugie małżeństwo z poznaną na balu w Wiedniu, piękną czarnowłosą Hiszpanką.
Daisy mieszka wówczas w Monachium, na ceremonię przybywają jedynie synowie. Stary książę, wpatrzony w młodą żonę, promieniał radością, nie dostrzegając pełnych zachwytu spojrzeń kilkunastoletniego Bolka, kierowanych w stronę macochy. 
Natomiast najstarszy syn Henryk, nieakceptujący związku ojca, ostentacyjnie przedstawił mu swoją narzeczoną, starszą od siebie wdowę – Katarzynę von Brenkhein. W chwili ślubu Klotylda miała 27 lat, a Jan 64. Stary książę, mimo kłopotów natury podatkowej, czuł się szczęśliwy. Klotylda była bardzo czuła. Dbała o regularne godziny snu swojego coraz bardziej schorowanego małżonka i wypoczynkowe wyjazdy do niemieckich i austriackich kurortów. Sama też chętnie wyjeżdża, wtedy wysyła mężowi z każdego miejsca pobytu karty i listy, że tęskni, że pragnie jak najszybciej znaleźć się w jego ramionach. W rzeczywistości ramiona należały do najmłodszego syna Hochbergów, Bolka, które mieszkał z ojcem i macochą w Książu.
Skutki tajemne schadzek o najbardziej nieprawdopodobnych porach i miejscach nie dały na siebie długo czekać. W 1929 roku Kotylda urodziła córeczkę Beatrice, a rok później na świat przyszedł Konrad Józef (zmarł jako niemowlęcie). Podejżewano już, iż dzieci były owocem romansu Kotyldy i pasierba, choć były mąż Daisy uznał je za własne. O romansie było już wtedy głośno nie tylko w niemieckiej prasie. Jan Henryk bał się skandalu, więc płacił rachunki syna oraz niewiernej żony. Niedługo później, romans staje się jawnym skandalem. Jan Henryk znosił to z pozorną obojętnością, lecz coraz częściej widywano go przy stolikach kasyna w Monte Carlo. W 1934 roku rozwiódł się z Hiszpanką, gdyż nie mógł tego znieść. Jan Henryk postanowił przeciąć czworokąt, a nieodpowiedzialny Bolko zaplatał się w romans z pewną rozwódką z Berlina. Ojciec wezwał syna i Kotyldę i pod groźbą wydziedziczenia kazał synowi poślubić Kotyldę i uznać wszystkie dzieci za swoje.
Młodzi zgadzają się i biorą ślub. Najmłodszy syn Daisy zmarł w tajemniczych okolicznościach w wieku zaledwie 26 lat.  Aresztowany przez gestapo w hotelu w Gliwicach, trafił do więzienia. Zadłużony, żyjący ponad stan Bolko był wmieszany w jakieś podejrzane kryminalne afery, na domiar złego toczyła go, jak się wówczas eufemistycznie mówiło, sekretna choroba. Daisy utrzymywała, że to białaczka. Bolko zmarł w Pszczynie w dwa miesiące po zwolnieniu z więzienia. Było to w czerwcu 1936 roku. Kotylda udała się z dziećmi i pielęgniarką do Warszawy. Hiszpanka zmarła w 1978 roku, w Monachium.


Źródło: www.ksiaz.eu, daisyvonpless.wordpress.com, wikipedia.org

2 komentarze:

  1. dziękuję za informacje o rodzinie von Pless, z której się wywodzę...moi przodkowie niestety wyprzedzili epokę w skandalach i niegodziwościach a następne pokolenia płacą za ich przeklęte czyny do dzisiaj wysoką cenę...Miroslawa Ples (drugie s w zostało usunięte celowo z nazwiska przez moją babkę Annę Pless w czasie 2 wojny światowej gdy Niemcy proponowali Jej podpisanie volkslisty)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszymy, że nasz wpis komuś naprawdę się przydał :)
      Być może postaramy się uzupełnić informacje i w przyszłości będzie mogła Pani przeczytać jeszcze więcej.

      Usuń