piątek, 27 grudnia 2013

Kaziemierz I Odnowiciel

Kaziemierz I Odnowiciel- ur. 1016 - zm. 1058  – władca Polski w latach 1034-1058 (z przerwami), syn Mieszka II i Rychezy.


Po śmierci Mieszka II wybuchło tzw. Powstanie ludowe, które było skierowane przeciwko duchownym i możnowładztwu. Zniszczono wiele kościołów, a sporo ludzi znowu stało się poganami. Uważa się, że była to reakcja na przymusowe wprowadzenie chrześcijaństwa. Wcześniej nie miała tak gwałtownego ujścia, ponieważ państwem rządzili władcy, którzy byli w stanie wymusić posłuszeństwo na poddanych.
W dodatku w 1038 roku  na Polskę najechał książę czeski Brzetysław, który skorzystał z panującego chaosu i wywiózł relikwie Św. Wojciecha. Jak widać sytuacja była trudna, ale Kaziemierzowi udało się postawić Polskę na nogi.

Historia Kazimierza Odnowiciela wiąże się z Bolesławem Zapomnianym (jego rzekomym, starszym bratem), ponieważ Kazimierz był przeznaczony do stanu duchownego (w starszej literaturze był zwany także Mnichem), więc musiał istnieć starszy brat, który miał przejąć władzę w państwie.
Według tej teorii  Kazimierz musiał przejąć władzę(na co podobno zgodził się tylko ze względu na prośby osieroconego narodu), ponieważ Bolesław dopuścił się tak strasznych czynów, że został skazany na wieczne zapomnienie. Tak więc zrzucił habit i objął tron. Lecz w tym celu musiał uzyskać od papieża zwolnienie od ślubów zakonnych. Oto warunki jakie postawił papież:

1.    Za swojego księcia wszyscy poddani mieli płacić daninę - po denarze od głowy rocznie na rzecz papiestwa zwaną świętopietrzem.
2.    Mieli przestrzegać Wielkiego Postu w wymiarze 3 tygodnie dłuższym niż inne państwa
3.     Krótko strzyc głowy i nosić długie suknie.

W ten sposób uczeni tamtych czasów wytłumaczyli sobie odmiennych obyczajów kościelnych w Polsce i panującej tam w XIII wieku mody co do stroju i fryzury.

Jednak faktem jest, że obecnie nauka wyklucza istnienie Bolesława Zapomnianego. Historycy uważają, że postać ta została wymyślona na potrzeby ułatwienia wytłumaczenia skomplikowanych dziejów Polski.


A skąd przydomek „Odnowiciel”?


" Kazimierz nie zawojował Kijowa, nie przyłączył żadnej ziemi ościennej, ale przez całe życie szedł w górę, od zwycięstwa do zwycięstwa. Umierając zostawia kraj na nowo urządzony i ukierunkowany politycznie. (...) Kazimierz przełamał złą passę wojen toczonych równocześnie z wszystkimi sąsiadami, stał się Odnowicielem w pokoju." - Z.S Pietras, Kazimierz Odnowiciel. Katowice 1979

Kazimierzowi przypisuje się mu ponowną integrację państwa  i przyłączenie ziem, które utraciły łączność z Polską za panowania Mieszka II. Przeprowadził również duże reformy, zwłaszcza odnoszące się do spraw wojskowych, dzięki czemu rozpoczął się proces powstawania stanu rycerskiego.



Kaziemirz Odnowiciel powracający do Polski, Wojciech Gerson


ŹródłaPoczet królów i książąt polskich autorstwa Andrzeja Garlickiego; Poczet królów i książąt polskich autorstwa Lecha Bielskiego i Mariusza Trąby


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz