![]() |
Mieszko II, Jan Matejko |
Mieszka koronowano jeszcze w tym samym roku, w którym zmarł jego ojciec - Boleslaw Chrobry. Mogłoby się wydawać, że najcięższe czasy początkującego państwa są już przeszłością. Jednak niestety niektóre sprawy były jeszcze nieuregulowane. Na przykład kwestiwa dziedziczenia tronu...z tego względu Mieszko musiał walczyć o tron z braćmi - Ottonem i Bezprymem. Bezprym był pierworodnym synem Bolesława, ale został przeznaczony do stanu duchownego. Jak się okazało miał on inne plany. Sprawa zaczęła się komplikować. Bracia walczyli o wpływy najpotężniejszych rodów, a dodatkowo zaczęli się mieszać w nieswoje sprawy monarchowie obcych państw.
W 1031 roku na Polskę uderzyli w tym samym czasie Niemcy i Rusini. Mieszko został pokonany, ale nie chciał wpaść w ręce wrogów, więc opuścił kraj i udał się do Czech, a Bezprym rozpoczął samodzielne rządy w Polsce.
Niestety tak się składa, że obyczaje Czechów były wyjątkowo okrutne. Nawet członków własnej dynastii oślepiano lub kastrowano. Tak samo postąpiono z Mieszkiem, ponieważ miał to być odwet za oślepienie księcia czeskiego Bolesława III Rudego przez Bolesława Chrobrego.
"Polskiego króla potraktowano jak członka własnej rodziny, to znaczy osadzono go w lochu i wykastrowano. Zastosowana metoda była wyjątkowo bolesna, zabiegu dokonano bowiem poprzez skrępowanie genitaliów rzemieniami. Była to chyba największe pohańbienie, jakie znali ludzie średniowiecza. Oślepiani nie tracili honoru, natomiast kastrowano z reguły sodomitów i gwałcicieli. Była to zresztą kara zarezerwowana dla poddanych, ludzi z nizin społecznych."
Powrót na tron nastąpił mimo wszystko już w 1032 roku po śmierci Bezpryma. Niestety niedługo później (1034 rok) Mieszko został zamordowany, prawdopodobnie przez swojego dworzanina.
Źródła: "Czasy i ludzie" oraz Poczet królów i książąt polskich autorstwa Lecha Bielskiego i Mariusza Trąby
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz